כיצד לבחור מחשב גיימינג? Leave a comment


כיצד לבחור מחשב גיימינג?

במאמר זה ננסה לסייע לכם להבין כיצד להרכיב ולבחור במחשב גיימינג טוב.

נתחיל בכך שתחום הגיימינג הוא תחום רחב, ובכל שנה יוצאים משחקים בעלי דרישה לחומרה חזקה יותר, ומטבע הדברים עלינו להשקיע כבר מההתחלה על חומרה חזקה שתאפשר לנו להריץ גם משחקים חדשים בצורה חלקה עם אפשרויות הגרפיקה הגבוהות ביותר.

קודם כל נתחיל מהבסיס. הרכיבים החשובים ביותר (אשר ישפיעו על ההכיס שלנו בעיקר) הם שלושת הרכיבים העיקריים בכל מחשב:

  • לוח אם
  • מעבד
  • כרטיס המסך

מושג השדרוגים בעולם הגיימינג כמעט ואינו קיים. למעט זכרון או דיסק קשיח שאותם ניתן להחליף או להרחיב, במעבדים לא ניתן כמעט לגעת, מכיוון שכל דור חדש של מעבדים דורש גם החלפה של לוח אם התומך בסדרת המעבדים החדשה. ולכן חשוב לרכוש כבר מההתחלה מעבד טוב.

חשוב לזכור שהמעבד הטוב ביותר הקיים בשוק בעת הרכישה, ומחירו כפול ממעבד אחר, לא יתן לנו רמת ביצועים כפולה אלא רק גבוהה יותר, ולא תמיד מספר הליבות של המעבד הוא קובע.

לוח האם אינו בעל השפעה ישירה על ביצועי המשחקים, אך הוא הזרוע המקשרת בין כל הרכיבים של המחשב. חשוב לרכוש לוח אם עם תמיכה בטכנולוגיות החדישות ביותר, לדוגמא לוח אם עם תמיכה רק בזכרון החזק ביותר שקיים באותו רגע נתון בשוק, וכן במערכת ההפעלה העדכנית ביותר בשוק כדוגמת חלונות 10. לוח אם אשר תומך גם בגירסאות חלונות 7, משמעותו תמיכה לאחור בדרייברים וטכנולוגיות ישנות יותר, ועדיף לוותר על לוח אם כזה.

נקודה חשובה נוספת בנוגע ללוח האם, היא תמיכה בחיבורי USB מהירים בלבד, ממשקי PCIe מהירים (שבהם נחבר את כרטיס או כרטיסי המסך שלנו), חיבור כונני SSD הכי עדכניים בשוק (יש יתרון משמעותי לדיסקים קשיחים SSD בטכנולוגיית NVME) מה שדורש סלוט מתאים בלוח האם, תמיכה בזכרון גבוה יותר (מספר סלוטים של זכרון בלוח האם, במידה וכמות הסלוטים גדולה יותר, נוכל להוסיף עוד רכיבי זכרון בעתיד במקום להחליף).

פי'צר חשוב נוסף הוא ה “over clocking”. מומלץ שלוח האם יתמוך ב"המהרה" על מנת שנוכל בעצם להפעיל את המעבד בתדר שעון גבוה יותר מהתדר שבו קבע היצרן. חשוב לזכור ששימוש ב"המהרה" יכולה לקצר את אורך חיי המעבד, והמשמעות החמורה ביותר היא פליטת חום מוגברת אשר דורשת מאיתנו לשלב במערכת שלנו קרור נוזלי וזכרונות בעלי צלעות קירור (יקר יותר).

בחירת נפח הזכרון הוא הכי קל מבין בחירת הלוח והמעבד. מחירי הזכרון יחסית סבירים כיום והרבה גיימרים משקיעים על זכרון בנפח 32GB לפחות. כמובן מומלץ לקחת את ה CLOCK הגבוה ביותר הזמין בשוק.

כרטיס המסך הוא רכיב מורכב מכיוון שצריך להתאים אותו למסך המחשב. במידה ומסך המחשב שלנו הוא Uultra HD (רזולוציה של 3840 X 2160), עלינו להתאים כרטיס מסך התומך ברזולוציה זו, במידה ומסך המחשב שלנו הוא Full HD (רזולוציה של 1920X1080p), נוכל להסתפק בכרטיס מסך פשוט יותר. כרטיסי מסך מסדרות ה GTX 1070ti / 1080ti בהחלט עונים על קריטריונים של איכות גבוהה למשחקים. חשוב לזכור שרכיב זה ניתן לשדרוג ללא בעיה.

ספק הכוח הוא הרכיב אשר מספק מתח חשמלי לכל רכיבי המחשב. מכיוון שמחשבי גיימינג דורשים הרבה מתח, חשוב מאוד לא להתפשר על ספק הכוח, ויציבות המתח שהוא מספק לרכיבים השונים קריטים (ספקי כוח איכותיים מאפשרים הפרדת מתח חשמלי לכל כבל בודד המתחבר ללוח האם, לכרטיס המסך, ולדיסק הקשיח). מומלץ לקנות ספקי כוח בתקן 80+ אשר מעיד על חסכון באנרגיה והגנות מתח.

מארז המחשב חשוב לא פחות משאר הרכיבים. מחשבי הגיימינג ידועים בחום הרב שנפלט מהרכיבים השונים הנמצאים בתוך המארז, ולכן אפילו כאשר קיים קרור טוב (לדוגמא קרור נוזלי למעבד), עדיין חובה שהמארז יכלול מאווררים חזקים כדי לייצר זרימת אוויר אפקטיבית וטובה.

מבחינת אחסון, כיום מחירי הדיסקים מבוססי ה SSD וה NVme SSD זולים יותר מבעבר, עדיין שווה להשקיע על דיסק SSD בנפח 500GB עבור מערכת ההפעלה והאפליקציות הרצות על המחשב, ולשלב דיסק קשיח רגיל בנפח גדול יותר, עבור אחסון של מידע כללי במחשב.

 

לסיכום:

מחשב גיימינג מושלם הוא אוסף של רכיבי חומרה איכותיים, כאשר החשובים שבהם הם המעבד, לוח האם וכרטיס המסך. אך כפי שאנחנו כבר יודעים, ברגע שלא נשקיע בשאר הרכיבים האחרים (זכרון, דיסק קשיח, מארז), אנו יכולים להתקל בהפרעות במהלך המשחק, תקיעות ופריזים למינהם שיכולים לנבוע דווקא מאותם רכיבים שבהם לא השקענו כסף. הפתרון ההיקפי הטוב הוא להשקיע כסף בכל הרכיבים שרשמנו במאמר זה. רק שילוב של כולם – יתן לנו מחשב מאוד חזק, עם יציבות ואמינות לתקופה של לפחות שנתיים קדימה.