חוששים מקובץ זדוני או סקריפט לא רצוי – כאן התשובה

 

כיום יותר מבעבר, אנו חשופים לאיומים אשר מגיעים אלינו מבחוץ. זה יכול להיות מאתר אינטרנט, זה יכול להיות מקובץ זדוני, ואו שורת פקודה (סקריפט) שאנו רוצים להריץ.

המושג Sandbox (ארגז חול) קיים כבר מספר שנים. הרעיון היה לאפשר לנו להתנסות או לבדוק משהו, מבלי לעשות נזק. ישומו היה בעיקר אצל ספקי החומרה כמו Checkpoint ו FortiGate . יישום זה עלה לא מעט כסף. המושג "ארגז חול" מאפשר לנו כמשתמשים לבצע כל מה שאנו רוצים מבלי לגרום נזק למערכת ההפעלה שלנו.

מייקרוסופט משלבת את ה Sandbox בגירסאות Windows 10 Pro / Enterprise / Education. ה Sandbox בעצם הוא סוג של מערכת וירטואלית ולכן נריץ אותו בסביבה וירטואלית.

על מנת לאפשרו, עלינו לעדכן או להתקין את ה Insider build 18305 האחרון של מיקרוסופט. לאחר מכן נפתח את ה PowerShell כ Administrator ונריץ את הפקודה הבאה:

Set-VMProcessor –VMName “name of virtual OS” –ExposeVirtualizationExtensions $true

לאחר מכן נוכל להוסיף את הפיצ'ר של ה Sandbox: (ראה תמונה למעלה)

כעת כאשר נריץ את הכלי Sandbox. נקבל מערכת הפעלה וירטואלית מבודדת לגמרי ממערכת ההפעלה המקורית שלנו. נוכל לבצע את הבדיקות הנדרשות (בין אם קבצים, סקריפטים, עדכונים וכדומה).

בעת כיבוי כלי ה Sandbox, אנו בעצם חוזרים למערכת ההפעלה הראשית שלנו ללא חשש. כל השינויים שביצענו בחלון ה Sandbox מתאפסים.

 

ציירו לעצמכם את התמונה הבאה: אתם מגיעים למשרד, מניחים את המחשב הנייד על השולחן, הולכים להכין את הקפה של הבוקר, חוזרים לשולחן, פותחים את הנייד באים לקחת לגימה מכוס הקפה ואז נזכרים שעכשיו צריך להתחיל ולחבר את כל ההתקנים למחשב הנייד. עכבר, מקלדת, מסך, מדפסת, התקני USB נוספים, כבל חשמל. מייאש לא?

בעבר, תחנות העגינה איפשרו ל"קבע" את המחשב הנייד על תחנת העגינה, כאשר כל ההתקנים כדוגמת מסך, מקלדת, עכבר וכדומה, כבר מחוברים קבוע לתחנת העגינה עצמה.

כיום כל תחנות העגינה הן אוניברסליות. חיבור מהיר של כבל USB אחד בלבד עושה את העבודה במהירות ובקלות. כשחושבים על זה לעומק, רוב התקני המחשוב כיום מבוססים על חיבור USB או USB-C  החדש. ובעצם מפצל USB פשוט שאליו מחוברים ההתקנים יכול להספיק לנו. אז מדוע בכל זאת אנו זקוקים לתחנת עגינה?

התשובה היא – תחנת העגינה תומכת ברוב המקרים ביציאות שאינן קיימות בכלל על המחשב.  במחשב נייד ממוצע יש מספר יציאות קטן של USB, יציאת מסך, וכניסת רשת. אבל מה קורה כאשר אנו זקוקים לחיבור מסך דווקא מסוג DVI ולא HDMI או אפילו לחבר שני מסכים? גם כאן תחנת העגינה נכנסת לפעולה, ומשמשת גם כ port replicator ומאפשרת תמיכה בחיבורים שאינם קיימים במחשב הנייד עצמו.

כיום קיימים גם סוגים שונים של תחנות עגינה המספקות מתח חשמלי גבוה יותר, בהתאמה למחשבים ניידים הזקוקים למתח חשמלי גבוה יותר. תחנת עגינה המספקת מתח חשמלי נמוך, תאפשר לכל הפורטים לעבוד, אך לא תבצע טעינה של המחשב הנייד.

לתחנות עגינה ראה